Bu maili düzgün görüntüleyemiyorsanız tıklayın.

                                                           
ÇMD e-BÜLTEN
Ocak 2021
 

Başkandan Mesaj

Sevdiklerimize sımsıkı sarılabilmenin ve özgürce nefes alabilmenin değerini anladığımız bir yılı geride bırakırken, içimizdeki umudun arttığı, yepyeni bir yılı karşılamanın da heyecanını yaşıyoruz. 2021 yılında özlem duyduğumuz sağlıklı ve güzel günlere bir an önce kavuşmayı diliyor, yeni yılınızı kutluyorum. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Yönetim Kurulu Toplantımızı 9 Aralık Tarihinde Gerçekleştirdik

2020 yılının son yönetim kurulu toplantısını, 9 Aralık tarihinde gerçekleştirdik. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Derneğimizin Yeni Üyesi Oldu!

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Derneğimizin Yeni Üyesi Oldu! Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Çağrı Merkezleri Derneği, Burgan Bank Müşteri Hizmetlerinin Servis Kalitesini Tescilledi

Burgan Bank, müşteri hizmetleri kalitesinin uluslararası standartlarda olduğunu tescil eden ISO 18295-1 Müşteri İletişim Merkezi Standardı Belgesi’ni almaya hak kazandı. Haberin devamı için tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Yönetim Kurulu Toplantımızı 11 Kasım’da Gerçekleştirdik

Devam eden pandemi önlemleri çerçevesinde online olarak gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantılarımıza kasım ayında da devam ettik. Haberin devamı için başlığa tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla Oku
 

Hatay Hayat Bulsun

Hatay'da gerçekleşen büyük yangının ardından, TEMA Vakfı'nın başlatmış olduğunu ağaçlandırma çalışmalarına dernek olarak biz de destek olduk.

Daha Fazla Oku
 

Yönetim Kurulu Toplantımızı 14 Ekim Tarihinde Gerçekleştirdik

Yönetim kurulu üyelerimiz her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantımız için 14 Ekim tarihinde bir araya geldiler. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Çağrı Merkezi Sektörünün Genç Yöneticileri ÇMD 5. Takım Liderleri Zirvesi’nde Buluştu

Bu yıl webinar olarak gerçekleştirilen ÇMD 5. Takım Liderleri Zirvesi’ne sektörün genç yöneticileri olan 600’e yakın Takım Lideri katıldı. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 
 

Vodafone’un “Bu Atıklar Kod Yazıyor” Projesi Türkiye Geneline Yayılıyor

Vodafone'un elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiği "Bu Atıklar Kod Yazıyor" projesi Türkiye geneline yayılıyor. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Erişim'den Çalışanlarına Özel Eğlenceli Bilgi Yarışması

Erişim Müşteri Hizmetleri @erisimdeyasam Instagram hesabı üzerinden her Kim Bilir ismini verdiği bilgi yarışmasıyla çalışanlarını eğlendirirken bilgilendiriyor. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

TEB Çağrı Merkezi’ne 3 dalda Altın Madalya

Türk Ekonomi Bankası (TEB), çağrı merkezi sektörünün en iyilerinin ödüllendirildiği Contact Center World Awards tarafından 3 farklı dalda Altın Madalya ile ödüllendirildi. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Vodafone, Türkiye’nin En İyi Çağrı Merkezi Oldu

Vodafone Türkiye, Müşteri Hizmetleri'nde hayata geçirdiği başarılı uygulamalarla, 13. Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri'nde "500'den Fazla Koltuklu En İyi Uzaktan Çağrı Merkezi" kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

AssisTT, Contact Center World’den İki Altın Ödülle Döndü

AssisTT, çağrı merkezi sektörünün en geniş katılımlı ve prestijli ödüllerinin dağıtıldığı Contact Center World Awards ödüllerinde 2 ayrı birincilik alarak, büyük bir başarı elde etti. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Erişim'den Çalışanlarına Özel Sağlık Programı

Erişim Müşteri Hizmetleri 'İyilik Sağlık' sloganıyla Erişimlilerin sağlık ve mutluluğuna odaklanan yepyeni bir program başlattı.

Daha Fazla Oku
 

Pusula Call Center, Contact Center World 2020'den 3 Altın 1 Gümüş Ödül İle Döndü

Pusula Call Center, Contact Center World 2020'de gururlandıran başarı. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Webhelp Türkiye’de Global Üst Düzey Atama

5 yıldır Webhelp Türkiye’de görev yapan ve son olarak Webhelp Türkiye & Ürdün Operasyon Direktörlüğü görevini yürüten Erdem Genç, Webhelp Grup Global Account Yönetimi’ne vekaleten COO olarak atandı. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

Teleperformance Türkiye CEO'su Tülay Doğrular, Tüketici Eğilimlerindeki Değişime Dikkat Çekti

Teleperformance Türkiye CEO'su Tülay Doğrular, "Tüketici eğilimlerini yakından takip etmek ve yakalamak, her zamankinden daha önemli hale geldi." Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

AssisTT, Finans Sektöründe Gücünü Halkbank İş Birliği ile Artırmaya Devam Ediyor

Türkiye'nin önde gelen çağrı merkezlerinden AssisTT, finans sektöründe gücünü Halkbank iş birliği ile artırmaya devam ediyor. Haberin devamı için başlığa tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla Oku
 

Callart Başarılarına Bir Yenisini Daha Ekledi

Callart “500 Bilişim Şirketi Araştırmasında", çağrı merkezleri arasında hizmet sağlayıcı gelirlerine göre ilk 10 şirket arasında 7. Sırada yerini aldı. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 

AssisTT Bilişim 500’de “ Yılın Dış Kaynak Kullanım Hizmeti” Kategorisinde Birincilik Ödülünün Sahibi Oldu!

Türkiye’nin en prestijli çağrı merkezi şirketlerinden AssisTT, önde gelen bilişim firmalarının yer aldığı ‘500 Bilişim Şirketi Araştırması’nda "Yılın Dış Kaynak Kullanım Hizmeti" kategorisinde birincilik ödülünü aldı.

Daha Fazla Oku
 

Tempo, 2020 Stevie Ödüllerinde 2 Kategoride Ödül Kazandı, En Değerli İş Verenler Arasına Girdi!

Tempo, dünyanın en prestijli insan kaynakları ödülleri kapsamında 2 ödüle birden layık görüldü. Haberin devamı için başlığa tıklayınız.

Daha Fazla Oku
 
Geri bildirimlerinizi info@cagrimerkezleridernegi.org adresine e-posta göndermenizi rica ederiz.