Yönetim Kurulu

Yönetim kurulumuzda 1 başkan , 4 başkan yardımcısı ile toplam 13 asil üye bulunmaktadır.
Yönetim Kurulu Başkanı

Metin Tarakçı

Yönetim Kurulu Başkanı

İş yaşamına 1996 yılında Koçbank’ta Çağrı Merkezi’nde başlayan Metin Tarakçı, 2005 yılına kadar Egebank, HSBC, Koçbank gibi sektörün önde gelen bankalarının Çağrı merkezi birimlerinde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2005 yılında dış kaynak sektörüne geçiş yapan Tarakçı, CMC ve Callpex Çağrı Merkezlerinin Genel Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir.

2016 yılı itibarı ile Avrupa’nın en büyük dış kaynak hizmet sağlayıcılarından biri olan Webhelp SAS’ın, Callpex’ i satınalma sürecini yöneten Tarakçı, yeni adıyla Webhelp Türkiye’nin CEO’su olarak görevini sürdürmektedir.

20 yılı aşkın tecrübesi ile çağrı merkezi sektörüne hizmet vermeye devam eden Metin Tarakçı, İleri Düzey SPK Lisans Programı’nı bitirmiş, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Eniz Akdağ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1971 doğumlu Eniz Akdağ, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamlamıştır. 

Satış ve müşteri hizmetleri deneyimlerinin ardından 2000 yılında Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri ile çağrı merkezi alanında çalışmaya başlamıştır. Telsim- Vodafone dönüşümünden sonra 2006 yılı itibariyle Müşteri Hizmetleri Bireysel Satış ve Servis Merkezi Kıdemli Müdür’ü olarak görevine devam etmiştir.

2012-2015 yılları arasında Avea çağrı merkezi operasyonlarından sorumlu olan Eniz Akdağ, 2015 yılından bu yana Türk Telekom Grubu Bireysel Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi Operasyonlarından sorumlu direktör olarak çalışmaktadır.  Bugun grubun 37,4 milyon müşterisine sunulan mobil, ev telefonu, evde internet ve tv ürünlerinin tüm çağrı merkezi hizmetlerinin yönetiminden sorumludur.

2015 yılında yaşanan Türk Telekom Grubu entegrasyonunda önemli görevler alan Eniz Akdağ, 7.500 ü aşkın çağrı merkezi çalışanı ile Türkiye’nin 30 farklı ilinde yer alan çağrı merkezi ağının merkezi yönetimini üstlenmektedir.İyi derecede ingilizce bilen Eniz Akdağ, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Nimet Güventepe

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Nimet Güventepe, 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun olmuş, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde MBA yapmıştır.

Kariyerine Akbank'ta Müşteri Yöneticisi olarak başlamış,  Kapital Factoring' de Portföy Yöneticisi ve Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2003 yılında Aycell İletişim Hizmetleri'nde Satış Müdürü olarak Türk Telekom Grubu'na katılan Nimet Güventepe, Aycell ve Aria birleşmesinde satış ve müşteri hizmetleri süreçlerinin oluşturulması, satış kanallarının entegrasyonu çalışmalarında önemli görevler üstlenmiştir. Avea'da bireysel ve kurumsal satış birimlerinde farklı yöneticilik pozisyonlarında görev almıştır. 2014 yılında AssisTT Rehberlik Hizmetleri A.Ş' de Satış Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Nimet Güventepe,2015-2017 yılları arasında Türk Telekom Kurumsal iş Birimi Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı  olarak görev yapmıştır.

Kendisi 01 Ocak 2017 itibarı ile  Assistt A.Ş bünyesinde Satış Pazarlama ve Müşteri Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Kartal Tıknaz

Yönetim Kurulu Üyesi

Ege Üniversitesi’nde lisans eğitimini, Bahçeşehir Üniversitesinde İşletme MBA yüksek lisans eğitimini tamamlayan Kartal Tıknaz. 1999-2014 yılları arasında sırasıyla Müşteri Temsilciliği, Takım Liderliği, Birim Yöneticileri, Operasyon, İş Ortakları Yönetimi ve Müşteri Deneyimi Yönetimi Müdürlüğü gibi çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2014’te Pronet Güvenlik Hizmetlerinde Satış Sonrası Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 2015’te Alonet Bilgi Teknolojilerinde Operasyon Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı ve 2016 yılından itibaren Comdata Türkiye’de Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Burak Bacak

Yönetim Kurulu Üyesi

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde tamamlayan Burak Bacak, Çağrı Merkezi sektörüne 1999 yılında Finansbank'ta müşteri temsilcisi olarak başladı. Takip eden yıllarda, Finansbank Çağrı Merkezinde Raporlama, Planlama, Eğitim, Kalite, IVR Kanal Yönetimi, İş Geliştirme ve Proje Yönetimi konularında çeşitli sorumluluklar aldı. 2009 yılından beri Finansbank Çağrı Merkezi Yöneticisi olarak çalışan Burak Bacak, İstanbul Arel Üniversitesinde, MBA programı kapsamında, Çağrı Merkezlerinde Y kuşağı ve liderlik beklentileri üzerine çalışma yaptı.

1977 Ayvalık doğumlu olan Burak Bacak evli ve iki çocuk babasıdır.

Yönetim Kurulu Üyesi

Tolga Uçbağlar

Yönetim Kurulu Üyesi

Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nden mezun olan Tolga Uçbağlar, kariyerine 2000 yılında Yapı Kredi’de Müşteri Temsilcisi olarak başladı. Ardından Avea, Siemens, Turkcell Global Bilgi ve son olarak Groupon’da görev alan Uçbağlar, 2013 yılında Teleperformance Türkiye’ye Operasyon Direktörü olarak katıldı. Tolga Uçbağlar, 2015 yılında Teleperformance’ın 65 ülkeden 15 çalışanının kabul edildiği Teleperformance University Üst Düzey Yönetici Eğitim Programı’na seçilerek Portekiz, Brezilya, Meksika, Amerika gibi farklı ülkelerde Kültür Yönetimi, Pazarlama, İş Geliştirme, Operasyon & IT & Güvenlik ve Finans alanlarında eğitimler aldı. 2016 yılında İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcılığı görevine terfi eden Tolga Uçbağlar, evli ve bir kız çocuk babası. İleri derecede İngilizce biliyor; ilgi alanları arasında ise su altı sporları ile futbol yer alıyor.

Yönetim Kurulu Üyesi

C. Selcen Uyguntüzel

Yönetim Kurulu Üyesi

C. Selcen Uyguntüzel, 1985 Ankara doğumludur.

Aydın Fen Lisesi’nden sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan C. Selcen Uyguntüzel, üniversitenin son yıllarında çağrı merkezi projeleri içerisinde analist olarak görev aldı.

Mezuniyeti sonrası, müşteri hizmetleri ve özellikle çağrı merkezi sektöründe uzmanlaşmış danışmanlık firması Procat International’da, sırasıyla iş analisti, proje yöneticisi, uzman danışman olarak çalıştı. Uyguntüzel, pek çok marka ve kurum için, A’dan Z’ye çağrı merkezi yönetimi,  müşteri deneyim yönetimi, süreç yönetimi, değişim yönetimi, performans yönetimi, outsourcing, inhousing vb. alanlarda, kuruluşların performansını artırıcı, inovatif çözümler içeren projelerle danışmanlık hizmeti verdi. Yönetici ve kurucu ortağı olduğu Client Company’de danışmanlık kariyerini sürdürdü. Danışmanlık projelerinin yanı sıra, kısa süre Callpex’te Süreç ve İş Geliştirme Direktörlüğü görevini üstlendi. Uzun yıllar Danışmanlık yaptığı VESTEL ailesine, Ocak 2013’te katıldı. Vestel Çağrı Merkezi’nin yeni inhouse yapılanmasının mimarı olan Uyguntüzel Vestel Çağrı Merkezi Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır. 

Vestel Şirketler Grubu Markalarının yanı sıra, Zorlu Holding çatısı altında bulunan Taç, Linens, Gazdaş, Zorlu Enerji, Zorlu Elektrik, Zorlu Vakfı markalarının ve bazı yurtdışı markalarının çağrı merkezi hizmetlerini yönetmektedir. Aynı zamanda Vestel Müşteri Hizmetleri’nde iş geliştirme, insan kaynakları, halkla ilişkiler ve iletişim faaliyetlerinin koordinasyonu da sorumluluk alanındadır.

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli olan Uyguntüzel, İzmir’de yaşamaktadır.

Yönetim Kurulu Üyesi

Hüseyin Şerif Beyaztaş

Yönetim Kurulu Üyesi

1972 Eskişehir doğumlu olan Beyaztaş, 1993 - Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunudur.

İş yaşamına 1995 yılında Arçelik Tüketici Hizmetlerinde eğitim danışmanı olarak başlayan Hüseyin Şerif Beyaztaş, 2006 yılına kadar Arçelik Tüketici Hizmetlerinde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. Arçelik’in global yolculuğunda, 2006-2010 yılları arasında,  Tedarik Zincirinde İthalat Lojistik Yöneticisi olarak, 2010 - 2014 yılları arasında İhracat Lojistik Yöneticisi olarak dış ticarete imza atmıştır. 2014 yılında Arçelik’in Tayland yatırımında Beko Tayland Operasyon Direktörü görevine atanan Beyaztaş, 2015 Şubat ayından bu yana Arçelik Tüketici Hizmetleri Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Hüseyin Şerif Beyaztaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.  

Yönetim Kurulu Üyesi

Çağatay Aynur

Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünden 1993 yılında mezun olan Çağatay Aynur, Erkunt Döküm Sanayinde çalışma hayatına başlamış olup , Martı Ltd şirketinde Satış Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 2000 yılında Turkcell Grup bünyesine Müşteri Yöneticisi olarak katılmıştır.

Turkcell’de sırasıyla Stratejik Müşteriler ve Kamudan Sorumlu Bölge Müdürü, Büyük Ölçekli İşletmelerden Sorumlu Satış Müdürü, Büyük Ölçekli İşletmelerden Sorumlu Kurumsal Satış Direktörü ve son olarak Orta Ölçekli İşletmelerden Sorumlu Kurumsal Satış Direktörü olarak görev yapmıştır.

1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle de Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü olarak görevini yürütmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi

M.Okan Gözütok

Yönetim Kurulu Üyesi

1968 Ankara doğumlu olan Okan Gözütok Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. Kariyerine NCR Türkiye’de Satış ve Pazarlama alanında başlamış ve firmanın ABD San Diego’daki ofisinde de Pazarlama birimlerinde görevler almıştır. 2001 yılında bu yana Çağrı Merkezi sektöründe yer alan Gözütok, sırasıyla SYKES Türkiye ve Siemens Türkiye’de satış destek ve operasyon yönetimi görevlerini üstlenmiştir. Şuanda Atos Türkiye’de çağrı merkezi ve veri işleme iş birimlerinin yer aldığı BPO üretim merkezlerinin başındadır.

Yönetim Kurulu Üyesi

S. Rengin Ağılönü

Yönetim Kurulu Üyesi

1967 Ankara doğumlu olan Rengin Ağılönü, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun oldu. Aynı sene İş Bankası’nda Organizasyon Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. İş Analizi, İş Basitleştirme, Kadro Hesaplama, Verimlilik Analizleri konularında çalışmalar yaptı. Organizasyon Müdürlüğünde çeşitli kademelerde yönetici olarak görev yaptıktan sonra 2006- 2010 arasında Değişim Yönetimi Başkanlığında; organizasyon-süreç-insan kaynakları ve teknoloji değişimlerini kapsayan Müşteri Odaklı Dönüşüm Programının tasarım ve uygulamalarında görev aldı. 2010 yılında; Çağrı Merkezi, Müşteri Talep ve Şikayet Yönetimi, Bankamatik Operasyonları gibi fonksiyonları içeren ADK Operasyonları Bölümü Müdürlüğüne atandı. 2012 yılından itibaren Erişim Müşteri Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Yönetim Kurulu Üyesi

Özge Micozkadıoğlu Tekalp

Yönetim Kurulu Üyesi

Özge Micozkadıoğlu Tekalp, ODTÜ İşletme ve University of Rochester Simon School, MBA mezunudur. Profesyonel İş yaşamına 1988 yılında İş Bankası Menkul Kıymetler’de uzman yardımcısı olarak  başlayan Tekalp,  Sakura Bank’ta kurumsal bankacılık uzmanı olarak devam etmiştir.1991-1999 yılları arasında İsviçre’de Suter and Suter Danışmanlık şirketinde uluslararası pazarlama müdürü, Amerika’da Rochester’da Kodak’ta ise Kıdemli Analist/ Liderolarak çalışmıştır.  Türkiye’ye dönüşle birlikte, 2000-2007 yılları arasında Finansbank’ta Kredi Politikalarından sorumlu müdürlük ve Çağrı Merkezi müdürlüğü yapmıştır. 2007 Kasımdan itibaren Fortis ve TEB de sırası ile Alternatif Satış Kanalları Yönetici Direktörlüğü ve Müşteri Etkileşim Merkezi Direktörlüğünü yürütmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Zekeriya Arslan

Yönetim Kurulu Üyesi

1971 Ankara doğumlu Zekeriya Arslan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Enformasyon lisansı ve Yeditepe Üniversitesi MBA mezunudur. Kariyerine Northern Telekom’da ARGE mühendisi olarak başlayan Arslan, Allianz Grubu firması olan Mondial Assitance Türkiye’de 7 sene üst düzey yönetici olarak çalışmış, İngiltere, Almanya, İtalya ve  Fransa’da birçok çağrı merkezi projesinde yer almıştır.

Şu anda 80 kadar firmanın çağrı merkezi hizmetlerini sunmakta olan Vodasoft Call Center Solutions kurucusu ve CEO’sudur. Arslan, Türkiye’nin ilk çağrı merkezi kitabı olan A’dan Z’ye Çağrı Merkezi Dünyasının da yazarıdır.

Emre (13) ve Aras (0,25) isimli iki erkek çocuğu vardır. Yazarlık, yüzme, squash ve paraşüt ile yarı profesyonel ilgilenen Arslan, P4 seviye paraşüt pilotudur.